Зниження курсу гривні до кінця року. Думки експертів.

До кінця поточного року всіма провідними аналітиками фінансового ринку очікується зниження курсу гривні до долара. Найбільш негативний прогноз дали фахівці агентства Standarts & Poor. Вони очікують зниження до 9 грн. за долар на кінець року. Опитані експерти висловили свою думку і висунули консенсус-прогноз, який визначає вартість гривні до долара на рівні 8,69, що відповідає знеціненню на 8,76%.

Як зазначив Станіслав Дубко, генеральний директор Українського кредитно-рейтингового агентства, зниження вартості національної валюти на 10-12% не матиме такого впливу на економіку, як криза 2008-2009 років. «У випадку зниження курсу гривні до долара до 9,00 (згідно з прогнозом Standard & Poor’s) банківська система України не повинна понести значних втрат. Хоча навіть така девальвація нацвалюти може спровокувати сплеск ажіотажу на готівковому і безготівковому валютному ринках, що призведе до ескалації попиту і скорочення направляються на його задоволення золотовалютних резервів. При відносно збалансованих на сьогодні валютних позиціях банків вплив помірної девальвації на їх прибутковість буде обмеженим. Але ажіотаж на валютному ринку, навіть у разі девальвації в 10%, може призвести до зростання неплатежів позичальників, причому не завжди обгрунтованих, і почастішання звернень за реструктуризацією кредитів »- заявив експерт. На думку пана Дубко, девальвація викличе зростання цін на споживчі товари, в тому числі і на продукти харчування, що змусить громадян перерозподілити доходи на користь поточного споживання. Підуть на зниження і гривневі банківські депозити, проте рішенням проблеми можуть стати мультивалютні інвестиції, але з меншим відсотком за ставками.

Фінансовий аналітик Ерік Найман вважає, що зниження курсу гривні на 8-10% не нанесе шкоди банківській системі. Аналітик пов’язує ймовірність падіння курсу гривні з аналогічними процесами в Росії, де з лютого поточного року рубль знизився по відношенню до долара на 8% і до євро на 10%, оскільки РФ є головним торговим партнером України. «У Росії рубль ослаб, але ніяких панічних настроїв і втечі населення з рубля в інвалюту не відбулося. І нам не варто боятися корекції курсу гривні – він повинен краще корелювати з динамікою валют основних торговельних партнерів і бути більш гнучким. Зараз долар США зміцнюється. Пізніше долар навпаки – ослабне, а гривня зміцниться. При бажанні НБУ, звичайно ж, може утримати курс гривні стабільним протягом всього 2013 року. Але якщо ситуація на зовнішніх ринках не покращиться, утримувати гривню доведеться тільки шляхом втрати валютних резервів. А потім зниження курсу може перерости з корекції на справжню девальвацію. І якщо зниження на 8-10% до кінця поточного року не
завдасть великого збитку банківській системі, то девальвація вже буде загрожувати новою хвилею фінансової кризи »- вважає фахівець.

Інші фахівці фінансового ринку також вважають, що девальвація не матиме серйозних наслідків для банківського сектора. Так для збереження накопичень депозитні вклади необхідно робити в різних валютах, а співвідношення долара до гривні на рівні 30 і 70 відповідно, вважає Ганна Апостолова, фахівець агентства IBI-Rating. А керівник аналітичного підрозділу групи Інвестиційний Капітал Україна (ICU) Олександр Вальчишин вважає, що високі ставки за гривневими депозитами будуть компенсувати втрати за умови зниження нац. валюти до 8,5-8,7 грн. за долар.