НКЦПФР планує відмовитися від розрахунку біржового курсу з цінних паперів

З осені набирає чинності норма закону, за якою біржовий курс буде розраховуватися за курсом тієї біржі, на якій проходячи найбільші обсяги угод. Таким чином, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відмовляється від методики визначення біржового курсу з цінних паперів, що викликало невдоволення у деяких організаторів торгів. Дана пропозиція була подана до законопроекту № 2037, який був прийнятий 18 червня. «Ми прямо в законі зафіксуємо, що береться тільки курс тієї біржі, на якій обсяг торгів більше», – заявив директора департаменту аналізу, стратегії та розвитку законодавства НКЦПФР Максима Лібанова.

Нововведення, насамперед, торкнеться керуючих фондами, які визначають вартість цінних паперів у їхніх портфелях за біржовим курсом. Також ринкова вартість використовується при угодах публічними акціонерними товариствами, акції яких перебувають в обігу на біржі. Методика, що застосовується регулятором, повинна була роз’яснити, за якою ціною буде проводитися викуп, якщо вартість активу на різних біржах різна. У розглянутому законопроекті говориться, що якщо за останні три місяці на різних біржах були різні курси, то вартість акцій визначається наглядовою радою або правління емітента. НКЦПФР побоюється, що таке трактування може дозволити занижувати або завищувати вартості паперів залежно від зацікавленості керівництва компанії при пред’явленні їх до викупу акціонерами. З цієї причини з метою недопущення маніпуляцій і було запропоновано приймати до уваги тільки обсяг торгів.

У свою чергу експерти поділилися думкою про нову нормі закону. За заявою голови ради асоціації “Українські фондові торговці” Сергія Антонова, максимальний обсяг торгів – самий зрозумілий критерій для визначення майданчика, біржовий курс якої використовувався б при оцінці активів. Директор фондової біржі “Перспектива” Станіслав Шишков уточнив, що їх майданчик вже кілька років пропонувала таку норму на рівні положення НКЦПФР. «Можна розглядати різні варіанти: максимальний обсяг торгів саме цим цінним папером, максимальний обсяг торгів цим видом цінних паперів, максимальний обсяг торгів у цілому», – підкреслив Шишков. Голова правління “Української біржі” Олег Ткаченко висловив думку, що одним критеріїв обійтися неможливо. «Припустимо, пройшла на одній біржі угода на 1 млрд грн. І що тепер виходить, що на цій біржі найправильніше ціноутворення? Потрібно розуміти, що обсяг складається не з однієї-двох угод, а що папір на біржі повинна регулярно торгуватися, щоб відбувалося її регулярне цін
ообразованіе. На рівні закону це прописати неможливо. Правильніше підготувати відповідну методику» – додав експерт.

 

За матеріалами FundMarket