Казначейство знаходиться на межі ліквідації

Влада планує скорочення державного інституту казначейської системи, створеної в Україні в кінці 1990-х років. Принципом роботи казначейства є чіткий контроль витрат і доходів бюджету. Іншими словами відомство стежило, щоб витрати бюджету не перевищували його доходи і були збалансованими. Ця схема контролю за витратами дозволяє уникнути багатьох проблем «життя не по кишені».

У першій половині поточного року уряд вжив ряд заходів, спрямованих на усунення казначейства. Це пов’язано з особливостями роботи відомства. З одного боку місцеві бюджети не мали можливості витрачати кошти в рамках затверджених бюджетів в наслідок того, що вони блокувалися казначейством. З іншого боку ряд бюджетних органів здійснював величезні витрати, не передбачені кошторисом. Тому багато витрати державними відомствами (Верховна Рада, НБУ) опинилися поза законом унаслідок того, що до цих пір не затверджені їх бюджетів на поточний рік. Не прийнята ВР бюджетна резолюція на 2014 рік, яка зазвичай затверджується до середини червня. Не дотримано ритуал презентації Послання президента. Тому депутати всі ці порушення планує узаконити одночасно, прийнявши низку законів про казначейських векселях. Після підписання президентом бюджетні організації зможуть здійснювати витрати, не передбачені їхніми кошторисами і не володіючи необхідними коштами на рахунку. Розрахунок проводитиметься в казначейських векселях. Як це відбуватиметься поки невідомо, оскільки відповідний закон не описує дану процедуру. Наприклад, при здійсненні великої покупки тепер не доведеться вносити зміни до держбюджету, можна буде розплатитися казначейськими векселями.

4 липня Верховна Рада прийняла даний законопроект, який тепер повинен бути підписаний президентом. Результатом його може стати причиною кризи неплатежів і гіперінфляції, що спостерігалося після подібних рішень на початку 1990-х років.

 

За матеріалами Економічна правда