Як на тлі обвалу гривні зберегти свої заощадження. Частина 1

  Експерти вважають, що дострокове зняття гривневого депозиту для придбання інвалюти може призвести до фінансових втрат

  Минулого тижня курс гривні до долара (продаж) на міжбанківському валютному ринку спостерігався в районі 9 грн., Але в кінці тижня повернувся до позначки 8,7 грн. Зараз досить складно спрогнозувати рівень, на якому курс національної валюти буде стабілізовано і терміни, коли це станеться. Саме тому зараз куди більш актуальна не примножувати, а зберегти свої заощадження з найменшими втратами. (За даними «ЛIГАБiзнесIнформ»).

Що відбувається з вкладами

  Спостерігаючи за опитаними операторами ринку, можна сказати, що реакція на девальвацію гривні громадян на початку 2014 року куди більш спокійна, ніж у 2008 – 2009 роках. «На ринку поки немає паніки, навіть незважаючи на погіршення ділових очікувань. За деякими банкам зафіксовані незначні зниження темпів приросту депозитів, і невеликий відтік, але істотно це положення на банківську ліквідність не впливає», – зазначає Григорій Перерва, директор «IBI -Rating».

  Також не підтверджує гіпотезу про зменшення обсягу ресурсної бази та динаміка ставок по депозитах. Збільшення середніх ставок всього на 0,1-0,2 п.п. за січень за строковими депозитами фізосіб свідчить про те, що масового відтоку депозитів немає», – підкреслив Олександр Сєдих, Фінансовий директор «Простобанк Консалтинг». Це може говорити про достатній рівень залишків коштів на коррахунках банків.

  «Досить стримана реакція громадян на ситуацію, що склалася пояснюється тим, що наших людей вже виробилася звичка не панікувати у моменти невизначеності», – вважає Марія Сальникова, експерт інформаційно-аналітичного центру «Forex Club» в Україні. «Високі ставки за депозитами і банкрутство деяких банків перед початком політичної кризи підтверджує той факт, що ризики в банківській системі України вже до цього були немаленькими», – зазначив Олександр Сєдих.

  «Таке ослаблення національної валюти може зрушити структуру депозитів фізосіб в бік іноземної валюти», – прогнозує Олександр Печерицин, провідний економіст блоку Фінансові ринки «ПАТ Креді Агріколь Банк». Але разом з тим, фінансовий аналітик і керуючий партнер інвесткомпанії «Capital Times» Ерік Найман вважає, що ті, хто боялися девальвації , ще задовго до останніх подій втекли з гривні. «Тут, судячи з усього, розуміється не конвертація існуючих гривневих вкладів, а розміщення нових депозитів в інвалюті», – зазначає містер Найман.

  Багато вкладників поки не мають наміру достроково розривати депозитні договори. Хоча після закінчення терміну їх дії гроші все частіше стали забирати з банків. «У разі фіксування Нацбанком великого відтоку коштів фізосіб, він неодмінно введе обмеження на дострокове розірвання депозитних договорів. Якщо труднощі з виплатами з’являться хоча б у одного з великих банків, то в цьому випадку по всій банківській системі запуститься ланцюгова реакція. Але в найближчі півроку не повинно виникнути труднощів з виплатами, так як в 2014 рік банки увійшли з непоганим рівнем ліквідності», – прогнозує Владислав Антонов, аналітик компанії «Альпарі».