Інтерес до ринку ІРО зі сторони українських компаній зростає

У поточному році керівництво Варшавської фондової біржі (ВФБ) прогнозує розміщення на біржі як мінімум п’яти українських компаній з добувної і паливної промисловості, а також сільського господарства. «П’ять компаній – це програма-мінімум для нас на 2012 р. У вересні 2011-го ми проводили щільні переговори з «Галнафтогаз» і «Агрополіс» і хочемо бачити IPO цих компаній в 2012-м», – заявив глава ВФБ Людвік Соболевський.

Інші компанії, акції яких можуть потрапити на біржу вже в цьому році, він не уточнив. Однак нагадаємо, що український агрохолдинг «Лотуре-Агро» планує провести IPO на Варшавській фондовій біржі в другому кварталі 2012 р.

Одночасно про намір скласти конкуренцію Варшавській фондовій біржі за кількістю IPO заявили і чиновники з Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Правда, такі амбіції, швидше за все, розраховані більше на середньо-та довгострокову перспективу і не пов’язані з 2012 р.

«Сьогодні ми ставимо завдання – через розкриття інформації, через публічність компаній і посилення біржової діяльності залучити емітентів на українські біржі», – повідомив газеті “Економічні звістки” член НКЦБФР Олег Мозговий. За його словами, в Нацкомісії планують провести перше IPO української компанії на місцевій фондовій біржі вже цього року.

«Проект по впровадженню інструменту внутрішнього IPO дозволяє невеликим вітчизняним компаніям розміщувати свої папери з метою залучення інвестицій, використовуючи інструменти фондового ринку», – повідомили у НКЦБФР. Що, як зазначають у комісії, зовсім не виключає участі в процесі зарубіжних інвесторів, які, «побачивши інструменти і ліквідність, відкриють для себе нову можливість інвестування в український фондовий ринок».

Незважаючи на погану кон’юнктуру, за словами виконавчого директора представництва Варшавської фондової біржі в Києві Андрія Дубецький, останні півроку інтерес до ринку IPO не зменшується. «Компанії розглядають вихід на іноземні фондові майданчики не тільки в площині грошей, але і з точки зору стратегії розвитку в європейському просторі», – говорить він.

У той же час, за словами експерта, говорячи про українські компанії треба враховувати кон’юнктуру і макроекономічну ситуацію в самій Україні. «Питання про залучення фінансування стоїть дуже гостро для українських компаній, які хочуть продовжувати розвиватися, так як внутрішній ресурс банківської системи обмежений -« дочки »європейських банків різко уповільнили зростання і навіть почали скорочувати кредитування в країні. Одночасно ринки облігацій і акціонерного капіталу фактично відсутні, а пряме інвестування так і не зайняло нішу, що утворилася », – коментує керуючий директор інвестиційно-банківського підрозділу групи« Інвестиційний Капітал Україна »(ICU) Макар Пасенюк. Конкуренція за всі види капіталу, за його словами, найближчим часом буде тільки зростати, і IPO як засіб залучення фінансування, безумовно, буде залишатися привабливим для потенційних емітентів.

У той же час, як каже пан Пасенюк, інвестори стали більш уважно ставитися до питання ліквідності, тому компаніям з розміром розміщення менше $ 100 млн. буде дуже важко провести IPO. Таке розміщення під силу компаніям з вартістю акціонерного капіталу понад $ 200 млн. до угоди (pre-money). Таких компаній в Україні небагато. І ще менше тих, які відповідають вимогам інвесторів з корпоративного управління та прозорості бізнесу.

«Чимало українських компаній хотіли б диверсифікувати свої джерела фінансування і спробувати використовувати для залучення коштів такий інструмент як IPO. Але треба відверто сказати, що більшість із зацікавлених ніколи не зможуть провести IPO через досить складного процесу підготовки до виходу на біржу », – говорить Андрій Пивоварський, директор інвестиційно-банківського департаменту Dragon Capital.

А враховуючи те, що ситуація з українським ринком і IPO-кандидатами ускладнюється внутрішніми економічними та політичними ризиками, активність великих компаній у першому півріччі 2012 р. за питанням. «Але можливі невеликі розміщення у Варшаві в травні-червні, а основні виходи найбільш вірогідні в осінньому вікні. Ми очікуємо до десяти розміщень в 2012 р. обсягом близько $ 1-2 млрд., залежно від рішення великих гравців брати участь у процесі », – прогнозує Олексій Єргієв, віце-президент інвестиційно-банківського управління ІК« Трійка Діалог Україна ».

Фундаментально для інвестора цікаві сектора, де Україні має конкурентну перевагу (наприклад, металургія), а також сектора, пов’язані з внутрішнім споживанням (FMCG, ритейл і т.д.), де можливе зростання вище середнього. «Думаю, що ми будемо продовжувати спостерігати підготовку до виходу компаній з аграрного сектора. Ця галузь продовжує стрімко розвиватися – харчування завжди актуально », – міркує директор КУА« Фінекс-Капітал »Ігор Когут. Проте існуюче пропозицію публічних компаній з агросектора, на думку експерта, досить велике, а тому пропозицію новачків має бути цікавим з точки зору бізнес-моделі та розміру.

«На ВФБ інвестори куплять відносно невеликі компанії з будь-яких галузей, тоді як великі розміщення будуть здійснені, найвірогідніше, в Лондоні або паралельно на кількох майданчиках», – говорить Олексій Єргієв.

Що ж до ініціативи НКЦБФР, то, за словами Андрія Дубецький, комісія зобов’язана сформувати такі умови, щоб українським компаніям завжди було легше вийти на національний ринок, ніж на іноземні майданчики. «Думаю, що компанії, яким не під силу або не вигідно виходити на міжнародний ринок через відсутність практичної можливості, могли б зробити перші кроки в Україну, щоб задовольнити свої потреби, а потім вже, в 2013-2015 рр.., Виходити на глобальні майданчики. Це традиційний шлях компаній у всьому світі. І скориставшись ситуацією, комісії цілком реально здійснити задумане », – зазначив пан Дубецький.