Зростання кредитування в іноземній валюті в Україні

У першому кварталі 2013 року відновилося зростання кредитування підприємств в іноземній валюті. У березні було видано кредитів на суму 5,7 млрд. грн. у гривневому еквіваленті, що є рекордом з 2009 року. Останній раз банки так активно кредитували економіку в іноземній валюті в серпні 2009 року, видавши позик на 10 млрд. грн. Це стало найбільшим приростом за останні 3,5 роки.

Березневий приріст відбувся виключно за рахунок збільшення кредитного портфеля юридичних осіб – в іноземній валюті він виріс на 6,7 млрд. грн. При цьому приріст кредитування юридичних осіб у гривні практично заморожене – відтік у березні склав 4 млрд. грн. Кредитування фізичних осіб розвивається повільними темпами – зростання кредитного портфеля фізичних осіб склав всього 293 млн. грн. Низька активність пояснюється тим, що портфель в іноземній валюті продовжує скорочуватися – за останній місяць на 994 млн. грн.

Експерти пояснюють таке становище більш доступною ціною ресурсів і нещодавніми проблемами на Кіпрі, коли два тижні була заблокована робота банків.

Ціна валютних кредитів поступово скорочується, що дозволяє розраховувати на подальше зростання кредитування. “Популярність кредитів у валюті визначається виключно низькою вартістю в порівнянні з гривневими позиками. Адже вони несуть додатковий валютний ризик для абсолютної більшості компаній, крім тих, які продають товари тільки за кордон і тільки у валюті кредиту”, – говорить заступник голови правління ПАТ КБ « Євробанк »Андрій Олійник. За даними НБУ, зараз вартість довгострокових гривневих кредитів становить 17,8% річних, а валютних – 12,6%.

Незважаючи на таку динаміку, частка валютних кредитів не перевищить частку гривневих, запевняють банкіри.

За матеріалами «Ъ Україна»