Захист від втрати коштів, інвестованих у фондовий ринок, стане краще

  Розроблений Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку законопроект «Про систему гарантування інвестицій фізичних осіб на фондовому ринку» був схвалений Кабміном. Фондовий ринок стане більш привабливим для приватних інвесторів. У ранньому проекті документа були внесені лише мінімальні корективи, але після останніх доповнень фондовий ринок обіцяє стати більш привабливим для приватних інвесторів. Тепер громадяни, які будуть інвестувати свої кошти в фондовий ринок, отримають кращий захист від їх втрати. ( За даними «Коммерсант- Україна»).

  У законопроекті передбачено, що управителі цінних паперів та КУА, що займаються управлінням активом інститутів спільного інвестування, стануть учасниками системи гарантування. Для цих цілей планується створити Фонд з гарантування інвестицій фізосіб, завдання якого полягатиме в компенсації витрат вкладників, які втратили свої кошти через банкрутство компанії, анулювання її ліцензії або ж дефолту. Розміри таких компенсацій становитимуть 90 % від втрачених інвестицій (але не більше ніж 200 тис. грн. У кожному конкретному випадку) і виплачуватися виключно в гривневому еквіваленті. Наповнення фонду відбуватиметься за рахунок коштів учасників. Для цього передбачені вступний (у розмірі 1% від статутного капіталу) і щоквартальний (у розмірі 0,1% среднеквартальной вартості інвестицій клієнтів) внески, а також, компенсація буде здійснюватися за рахунок благодійних внесків, коштів міжнародних програм, кредитів і грошей, які отримані від продажу майна ліквідованих учасників.

  Укладення договору про солідарному виконанні зобов’язань може бути альтернативою участі у Фонді. Цей договір зобов’язує сторони солідарно відповідати перед інвестором за зобов’язаннями кожного боку.

  Введення такої системи захисту отримало підтримку і від учасників ринку. «На сьогоднішній день, спостерігається значний перекіс у фінансовій системі України – на банківському ринку функціонує Фонд з гарантування вкладів фізосіб, а фондовий ринок є більш складним і небезпечним у цьому плані, тому громадяни і неохоче хочуть на ньому працювати. Однак, з початком нового року багато банківські клієнти стали шукати альтернативи, хоч в 2013 році обсяг банківських депозитів істотно збільшився. Тепер заможні люди зможуть більш активно інвестувати свої кошти», – заявила Оксана Параскева, член правління «Професійної асоціації корпоративного управління».

  Аналітики ринку побоюються, що запропоновані зміни можуть призвести до збільшення витрат клієнтів. «Мало хто з учасників ринку захоче брати на себе витрати, і вони, швидше за все, впадуть на споживачів, і як результат – тарифи для клієнтів виростуть. Ситуація на ринку і так не приваблива, але після планованих нововведень може ще погіршитися» – пояснив Олексій Сухоруков, керуючий директор ІГ «Універ». Також учасники ринку стурбовані, що необхідність в постійному наповненні фонду може змусити покинути ринок деякі компанії.