Давно не бачились? Повернення інфляції

Повернення інфляції

Повернення інфляції

  На споживчому ринку періодом за жовтень місяць спостерігається зростання цін на 0,4%, в ​​порівнянні з вереснем. На думку експертів, прискорений темп зростання цін пов’язане з коливаннями курсу валют, низьким в цьому році урожаєм овочів і корекцією тарифів на залізничні перевезення. У наступних місяцях очікується, що ці фактори здатні прискорити інфляцію. Найголовнішим чинником інфляції в 2014 році вважають збільшення вартості житлово -комунальних послуг. (За даними «Комерсант – Україна»).

  Останній раз пік інфляції припадав на червень 2011 року. Цього року, за офіційними спостереженнями, ціни в країні піднімалися ще в травні, на 0,1%. Надалі спостерігався або нульове зростання, або ж дефляція.

  Головним інфляційним чинником жовтня стали продукти харчування (+0,6 %). Найбільші показники зростання цін припадають на яйця (+11,5 %) та овочі (+7,2 %). «Таке подорожчання овочів, – пояснює Володимир Лапа, генеральний директор асоціації« Український клуб аграрного бізнесу», – пов’язано з меншою їх врожайністю, ніж торік, та ще й дощовий вересень істотно обмежив надходження овочів на ринки, через що ринкові ціни були збитковими для виробників, але зараз ціни на овочі вже стабілізувалися, не перестають дорожчати тільки молочні продукти». За останніми даними молоко подорожчало на 2,2%, вершкове масло на 1,8% і сир піднявся на1, 3%.

  Але є і позитивні цінові зміни, наприклад, помітно дешевшають фрукти (-2,3 %), рослинне масло (-2,1%), м’ясо (-0,3%) і рибні продукти (-0,2%). На думку Володимира Лапи така динаміка не дозволяє очікувати прискореного зростання цін на продукти харчування, в найближчому часі він буде коливатися від 0,4% до 0,6% на місяць.

  Зміни в курсах валют, а конкретніше невелике зниження курсу гривні до євро, проявилося у подорожчанні імпортної фармацевтичної продукції (+0,4 %), взуття (+0,3 %) і одягу (+0,2 %).

  Подорожчання на 0,2% загальних транспортних послуг, залізничного на 0,6% і автомобільного на 0,4 % теж позначається на прискоренні інфляції. «Укрзалізниця», починаючи з жовтня місяця, на 10% підвищила тарифи на залізничні квитки, і це ще не межа, тому що підвищення було нівельовано знижуючим коефіцієнтом, а значить, вартість квитків, в наступні місяці також будуть зростати.

  Хоча і за підсумками останніх десяти місяців фіксується дефляція, на кінець цього року, згідно з консенсус – прогнозом українських експертів, очікується інфляція на рівні 1,8%. «Не дивлячись на помірне подорожчання продуктів харчування, основним чинником зростання цін все ж буде невизначеність з валютним курсом», – заявляє Віталій Ваврищук, керівник аналітичного департаменту «SP Advisors».

  У 2014 році населення очікує значне підняття цін на опалення і газ, – кажуть експерти, мотивуючи це тим, що МВФ наполегливо рекомендує уряду підвищити комунальні тарифи до рівня їх собівартості. Якщо вірити консенсус -прогнозом, то споживча інфляція в 2014 році, прискоритися до 5,1%, МВФ очікує інфляцію в 2,3%, а Світовий банк – 2-12%.