У 2013 році на «Українській біржі» спостерігався мінімальний обсяг торгів акціями за останні 4 роки.

  За минулий рік, індекс «Української біржі» (UX) опустився на 5% і склав 901,77 пункту. Цей показник свідчить про мінімальному обсязі торгів акціями на «УБ» за останні 4 роки. «Інвестори, спостерігаючи на українському фондовому ринку довгостроковий негативний тренд, вже не сподівалися на його швидке зростання. Як наслідок вони закривали свої позиції і виходили з ціннопаперових активів. Від цього сильно постраждав загальний обсяг торгів акціями і волатильність самого індексу», – зазначає Олександр Куликов, начальник брокерського обслуговування ІГ «Універ».

  Куликов також додав, що падіння на 5% індексу UX неповністю відобразило всі негативні фактори. Вони найбільше проявилися в активності торговців. У 2013 році загальний обсяг торгів акціями на Українській біржі становив близько 5 млрд. грн., А це менше майже в два рази, ніж у 2012 (9,7 млрд. грн.), А якщо порівнювати з показниками 2011 року, то тоді цей показник був більше ніж у сім разів (36,5 млрд. грн.). Нижче підсумковий обсяг торгів акціями спостерігався лише в рік заснування біржі (у 2009 році).

  З індексного кошика, у попередньому році, ціна піднялася лише на три папери: акції «Укрсоцбанку» – до 0,1884 грн. за акцію (зростання +43%), «Райффайзен банку Аваль» – до 0,1126 грн. за акцію (зростання +28%), і «Донбасенерго» – до 27,037 грн. за акцію (зростання +25%).

  Сім інших « блакитних фішок» закінчили торговий рік зниженням котирувань. З найбільш постраждалих слід відзначити акції компанії «Алчевський меткомбінат» – вони знецінилися до 0,0387 грн. за акцію (-29%), «Центренерго» – падіння до 4,7451 грн. за акцію (-26%), і «Мотор Січі» – зниження до 2,293 тис. грн. за акцію (-22%).

  Свої побоювання відносно скорочення торгів, у зв’язку з намірами уряду підписати асоціацію з Євросоюзом, ще на початку вересня озвучив В’ячеслав Богуслаєв, президент компанії «Мотор Січ», назвавши його «миттєвою смертю» для високотехнологічних галузей економіки. «Такі побоювання і вплинули на падіння вартості акцій компанії, на підтвердження чого, після оприлюднення інформації про перенесення підписання домовленості, спостерігався їх моментальний зростання. Завдяки цьому зростання котирування цінних паперів компанії не опустилися до кінця року ще нижче», – зазначає Тарас Кучер, брокер інвесткомпанії «Кінто».

  За словами аналітиків, зростанню вартості акцій, у 2013 році, компаній «Донбасенерго», «Райффайзен банку Аваль», і «Укрсоцбанку» посприяли приватизація «Донбасенерго», що відкрило їй доступ до досить великого грошового ресурсу, процес вливання «Укрсоцбанку» в Unicredit bank, і непогані фінрезультати «Райффайзен банку Аваль», завдяки інвестиціям власників.

  Позитивно вплинути на покращення показників українського фондового ринку може запуск подвійного лістингу, якого всі з нетерпінням чекають, а також торгівля акціями зарубіжних компаній з активами в Україні, – вважають аналітики.

  «Самим поганим прогнозом на 2014 рік може виявитися те, що цього року нічого може не зміниться, ринок більше не буде реагувати на будь-які фактори і знаходитиметься в бічному русі», – вважає Олександр Куликов.