Торговці «поза грою»

   З 14-го жовтня понад 12 тисяч фізичних осіб можуть припинити свої торги на «Українській біржі» цінними паперами в режимі онлайн, якщо вчасно не переукладуть договори про обслуговування рахунків у цінних паперах, із-за чого біржові торги на фондовому ринку виявилися частково паралізовані. Експерти ринку стверджують, що мінімум три місяці буде потрібно щоб переукласти всі договори, а через затримку вступу в силу вимог до цих договорів, депозитарні установи не зможуть почати цю процедуру. 

   Вже за два тижні перед вступом у силу нового закону «Про депозитарну систему» стало відомо, що з 14-го жовтня тільки частина власників цінних паперів зможе торгувати ними на біржовому ринку. Депозитарна реформа зобов’язує зберігачів цінних паперів, виконують зараз функції депозитарних установ, надавати свої послуги клієнтам лише на підставі «договору про обслуговування рахунку в цінних паперах». Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку ще 6-го серпня рішенням № 1412 ухвалила всі необхідні вимоги до цього договору, які 2-го вересня були зареєстровані Міністерством юстиції. Але дане рішення депозитарні установи не можуть використовувати, так як воно ще не було опубліковано, а відповідно не вступило в силу, хоча професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв отримала цей документ ще у вересні, повідомляє Ірина Курочкіна, директор департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності НКЦПФР. 

   За даними на 26.09.2013 рік тільки 123 з 354 зберігачів, які отримали ліцензію депозитарних установ на укладання договорів «про депозитарному обслуговуванні» або «про відкриття рахунку в цінних паперах». Але навіть отримали ліцензію зберігачі, поки не переукладуть договори зі своїми клієнтами за новими правилами, після 14-го жовтня не зможуть чинити їм свої послуги. Як заявляє Олексій Сухоруков, партнер ІГ «Універ», що згідно з новим законом, компанія просто не зможе допустити на біржу клієнтам торгувати без нових договорів, а їх у них 1,7 тисяч. Але при цьому можна буде і далі укладати угоди на терміновому ринку з опціонами та ф’ючерсами, так як обмеження будуть стосуватися тільки тих учасників спотового біржового ринку, які інвестують в облігації, акції, сертифікати фондів. Періодом на 1-е жовтня «Українська біржа» налічувала близько 12,25 тисяч відкритих клієнтських рахунків фізичних осіб. 

   За всіма підрахунками близько року може піти на переукладення всіх договорів з клієнтами. «Спочатку договору переукладатимуться з найбільш великими й активними клієнтами, яких зараз не дуже багато торгує на споті», – зазначає Євген Тяпкін, голова компанії «Неттрейдер Україна». Олексій Сухоруков додав, що «Значна частина займається торгівлею похідними документами, а активних торговців акціями близько 30%. Спочатку треба організувати саму процедуру: відволікати ресурс, обдзвонювати і нагадувати про перепідписанні договору, на це може піти до 3-х місяців. Однак якщо врахувати, що з інших міст пошта може йти тиждень, то до 14-го жовтня тільки одиниці встигнуть укласти договори».

   Але є і винятки. «Для депонентів, операції яких після набрання чинності закону розрахунки повинні бути виконані за принципом «поставка цінних паперів проти платежу»(Т+0). Дії щодо приведення у відповідність договорів про відкриття рахунку в цінних паперах повинні бути зроблені до вступу в силу нового закону», пояснила Ірина Курочкіна. Даний принцип Т+0

   Якщо ж так станеться, що до 14-го жовтня деякі клієнти не встигнуть переоформити договори з депозитарними установами, то це загрожує скороченням ліквідності на біржовому ринку, а зменшення кількості активних брокерів, у свою чергу, може знизити обсяг торгів і підвищити волантность ринку», – прогнозує Олег Ткаченко, голова правління «Української біржі». Але депозитарні установи все ж сподіваються, що вимога переукладання договорів з клієнтами, що торгують за принципом «поставка проти платежу» будуть відкладені НКЦПФР хоча б на кілька місяців, як це відбулося з охоронцями, які отримали ще два місяці для передачі активів установам, які отримали нові ліцензії.