Торги держоблігаціями планується проводити через інтернет-трейдинг

   У нас в країні може почати активно розвиватися інтернет-трейдинг, завдяки прийнятій Депозитарної реформу, хоча великі торговці «Української біржі» ще рік тому були проти її прийняття. Держоблігаціями, на «УБ», тепер зможе торгувати і населення.

   «Вже на початку наступного місяця можна буде здійснювати торги облігаціями внутрішньої держпозики через систему інтернет-трейдингу»,- заявив Олег Ткаченко, голова «Української біржі». (за даними «Капітал»).
За даними на сьогоднішній день номінал валютних ОВДП становить 1 тис. дол., це приблизно 8 тис. грн, а номінал гривневих держоблігацій дорівнює 1 тис. грн. За цим бондами мінімальна сума угоди буде приблизно відповідати номінальної вартості паперів.

   На даний момент трейдери можуть торгувати на біржі виключно акціями та деякими корпоративними облігаціями. Руслан Магомедов, директор інвесткомпанії «Аструм», розповів, «що «Українською біржею» були зроблені спроби почати торги ОВДП за такою ж системою розрахунків, як і акції, але вони не увінчалися успіхом». 

   При купівлі валютних облігацій внутрішньої держпозики, розмір мінімального лота буде становити 1000 дол.
Ще в 2004 – 2009 рр., до створення «УБ», надати фізособам можливість купувати держпапери, пропонував Анатолій Балюк, другий голова Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку. Але втілити цю ідею в життя чиновникам не давала особлива технологія розрахунків операцій з такими документами.

   «Раніше для здійснення угод з ОВДП брокерам потрібно було зателефонувати, потім в бек-офіс, зберігачу та бухгалтерії передавалися всі параметри угод, щоб, врешті-решт, операція пройшла через депозитарій за НБУ і банківську систему. За такою схемою з пакетом ОВДП можна було укласти не більше 2 – 3 угод за добу, зараз же пакет одних і тих же акцій може обертатися на «УБ» більше ніж 1 тис. разів за день», – зазначає Руслан Магомедов.

   Зараз Розрахунковий центр робить все біржові та позабіржові розрахунки за принципом «поставка проти платежу». Методика розрахунків тепер стала ідентичною як по корпоративних цінних паперів, так і щодо державних цінних паперів. Це дасть можливість збільшити швидкість обігу угод з ОВДП і зменшити витрати на укладення угод з ними.

   «Для приватних трейдерів дане нововведення зможе значно спростити доступ до облігацій. Тепер щоб дізнатися ціну паперів, не потрібно буде дзвонити брокеру, так і лоти стануть набагато менше», – вважає Леонід Білозерський, керівник аналітичного відділу брокерської компанії «Майстер Брок».

   Зараз на вторинному ринку обертаються, в основному ОВДП, що мають термін обігу до року, що робить дохід по таких паперах менше ніж за депозитами (ставка купона не більше 15% річних). Тому держоблігації можуть стати для приватних інвесторів альтернативою депозитам. Але, якщо ж дохід по облігації фіксований, то прибутковість паперів буде весь час коливатися, вона навіть може ставати нижче ніж купонний дохід.
За наданими відомостями торговельно-інформаційної платформи TRData на даний момент прибутковість гривневих ОВДП з погашенням у лютому 2014 р. і купоном 15 % складає 11,25 % річних, а це свідчить про те, що папір продається вище своєї номінальної вартості. «Облігації можуть продаватися і нижче своєї номінальної вартості, а дохідність при цьому може досягати і 25%», пояснює Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital». Трейдер має можливість заробити більше, купуючи облігації дешево з високою прибутковістю, та продаючи дорого, коли дохідність знижується.

   Купівля валютних держпаперів, що випускаються Мінфіном, на відміну від гривневих, дасть можливість застрахувати власні заощадження в разі девальвації гривні.

   В Україні сьогодні в основному банки торгують держпаперами. Середня така угода обчислюється мільйонами гривень. Борговими держпаперами торгують на трьох біржах: «Перспектива», ПФТС та УБ.

   «Українська біржа» на цьому ринку поки що перебуває на позиції аутсайдера, у вересні на її майданчику наторгували державними бондами всього на 1,8 млн. грн., а дві перші спеціалізуються на облігаціях і досить непогано, за вересень показники їх торгів держбондами склали 21 млрд. грн. – на «Перспективі» і 9 млрд. грн. на ПФТС.

   Досить маленький обсяг торгів ОВДП може перешкодити «УБ» створити для приватних інвесторів ліквідний ринок госбумах, хоча вона є єдиною біржею, має клієнтську базу приватних інвесторів, і на думку Магомедова, – велика частина великих гравців навряд чи перейдуть торгувати ОВДП на «УБ».

   Для розвитку ринку біржа може залучити торговців, які будуть виступати в якості продавців і покупців держпаперів. Так званими «маркет-мейкерами» по операціях з ОВДП можуть бути самі онлайн-брокери. 
Аналітики, у свою чергу, впевнені, що попит серед приватних інвесторів на держпапери не зникне, крім всього, на думку Руслана Мамедова, – «УБ» може запустити на ОВДП похідні документи, такі як ф’ючерси та опціони, а похідні на валютні ОВДП, нададуть інвесторам збудувати валю

(Джерело інформації «Капітал»)