Список зауважень у МВФ до України збільшився

  З 17 -го по 20- е жовтня в Києві перебувала команда експертів Міжнародного валютного фонду, за результатами їх візиту глава місії МВФ в Україні Микола Георгієв оприлюднив офіційну заяву, в якій зазначив, що в економіці України проглядаються деякі поліпшення, але потім озвучив довгий список із зауваженнями.

  У перелік зауважень увійшли: досить стрімка втрата резервів, великий дефіцит бюджету, адміністративні заходи, прийняті на користь підтримки курсу гривні, що затримує інвестиції в економіку і відповідно її зростання. Детальні рекомендації, що дав Георгієв, на думку Фонду, можуть виправити ситуацію, що склалася. Одним з основних таких рад було обмеження кількості держслужбовців і скорочення в держсекторі витрат на зарплати.

  «МВФ поки не може бути впевнений у тому, що Україна зможе повернути наданий їй кредит», – вважає Олександр Паращій, голова аналітичного відділу ІК «Конкорд Капітал». Представники рейтингового агентства, під час організованої Fitch конференції в Києві, заявили, що в найближчому часі вони не чекають підписання нової угоди України з МВФ.

  За останній час це не перша погана новина для ринку. Раніше, 30- го жовтня Радослав Сікорський, глава польського МЗС зробив заяву, що у разі не виконання Україною взятих на себе зобов’язань, підписання угоди з ЄС буде перенесено на наступний рік.

  «Багато хто очікує, що угода з МВФ послідує після підписання угоди з ЄС, – це два основні очікуваних інвесторами події», – зазначив Віктор Сабо з шотландського фонду «Aberdeen Asset Management».

  На минулій недавно конференції Fitch, Галина Пахачук, глава департаменту боргових та міжнародних ринків Мінфіну, зробила заяву, що Україна до кінця 2014 року зобов’язана виплатити 7,1 млрд. дол боргу. Fitch спрогнозував, що вже до грудня 2014 року, якщо Київ не приверне валюту для рефінансування боргу, резерви України досягнуть майже нульової позначки. «На даний момент український Мінфін не має можливості поповнити запаси валюти, так як кредит МВФ недоступний, а виходити на зовнішні ринки зараз – дорого. Зараз можна лише скористатися двостороннім кредитом, як альтернативою. На даний момент Мінфін веде переговори про один з таких з КНР», розповіла Пахачук.

  «Економісти стверджують, що від МВФ і не варто було чекати хороших новин, а ситуація з економікою тож добре відома інвесторам, тому жорсткої реакції ринків на заяву Фонду не повинно бути», – підкреслив Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів «Dragon Capital». «Україна знаходиться дуже далеко від порядку у фіскальному і зовнішньому балансах і МВФ хоче направити Україну на більш стійкий шлях», – констатує Віктор Сабо.

  «На американському ринку, прибутковість українських бондів, вже через годину після заяви МВФ, піднялася на 5 базисних пунктів. Однак причина не пов’язана з Фондом, просто знову з’явилися очікування, що ФРС США вже до весни 2014 почне згортати програму монетарного стимулювання економіки», – зазначає Тарас Котович, аналітик ринку облігацій групи «Інвестиційний Капітал Україна» (ICU).

  Всі заяви, що стосуються України вже не викликають у інвесторів миттєвої реакції, тепер вони чекають тільки конкретних дій. Більшість їх дотримуються думки, що недавня заява зроблена за підсумками моніторингової місії, а не в результаті переговорів про новий кредит, що пояснює його більш жорсткий тон.

  Але для інвесторів є й кілька хороших новин. Як заявила Галина Пехарчук, що основні параметри проекту бюджету на 2014 рік Кабмін буде погоджувати з МВФ. З повідомлення Reuters стало відомо, що ЄС проводить переговори з МВФ з приводу надання Україні до кінця року нового кредиту і цим допомогти зменшити на неї економічний тиск з боку Москви.

Згідно із заявою Фонду від 31.10.2013 року, основними рекомендаціями МВФ для України є:

  • щоб уникнути в майбутньому ризиків для бюджетної сфери, введення в Україні казначейських векселів не підтримуються МВФ. Дефіцит держбюджету країни, з урахуванням векселів, досягне 5,75 % ВВП вже в поточному році;
  • боротьбу із занадто високими витратами бюджету (близько 50 % ВВП) потрібно починати зі скорочення субсидій та кількості держслужбовців, а також «заморожуванням» зарплат у держсекторі;
  • для вирішення гострої неефективності енергетичної сфери , рекомендується різко підвищити для населення тарифи на тепло і газ, а не поступово, як це робилося раніше, і скласти план по їх подальшому підвищенню.
  • для зміни несприятливого інвестклімату потрібно перекроїти судову систему, позбутися корупції, і впровадити прозорі правила гри в оподаткуванні підприємств;
  • для поліпшення стабільності банківського сектора і підтвердження якості їх активів, необхідно здійснити незалежний аудит банків;
  • також рекомендується відкласти зниження податку на прибуток і ставок ПДВ, намічене на 2014 рік.