Система держфінансів у «бюджетній дірі»

Система держфінансів у «бюджетній дірі»  За останні 10 років показник ліквідності єдиного казначейського рахунку, в системі держфінансів, впав до рекордно низького рівня. За останніми даними, на початку листопада в розпорядженні уряду залишалося всього 410 млн. грн. Тепер для закриття «дірки в бюджеті» системі держфінансів, для отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду, владі доведеться погодитися на його вимоги. Сформована ситуація в сфері держбюджету потребує негайного вирішення, але а очікуваний кредит від МВФ може бути отриманий ще нескоро, через що вже до кінця року «бюджетна діра» може становити 30 млрд. грн. (За даними «Комерсант – Україна»).

  Як повідомляють в Держказначействі, економіка України ще зможе забезпечувати держава додатковими доходами, адже за останніми даними доходи загального фонду держбюджету за січень жовтень зросли на 4,7 %. За жовтень в казну зайшло 24,7 млрд. грн., І ці відрахування до загального фонду, як і минулого місяця, виявилися більше ніж за такий же період торік. Однак, за планом недобір у жовтні становить 4,2 млрд. грн.

  Так як загальний фонд держбюджету – 2013, що фінансує всі захищені статті витрат, складався щодо 11% -го зростання доходів, то тепер для його здійснення в листопаді – грудні владі необхідно зібрати 80,7 млрд. грн. НБУ, до 1-го жовтня, вже перераховував 19,75 млрд. грн., Тому в IV кварталі він зможе виділити лише 3 млрд. грн.

  Що стосується положення зі станом єдиного казначейського рахунку (ЄКР ), у сфері держфінансів, то за останніми даними, обсяг вільних коштів на ньому зменшився до найнижчих показників, за останні 10 років. Останній раз Кабмін був у подібній ситуації в серпні 2003 року, коли на його залишку перебувало всього 341 млн. грн. Зараз же цей показник – 410 млн. грн., Що на 10 менше ніж минулого місяця. Такий низький показник був і на початку року – 458 млн грн., Після чого залишки становили 2,8-4,1 млрд. грн.

  На думку експертів, причиною такого скорочення коштів на ЄКР могло стати те, що 30 – го жовтня Мінфін виплатив МВФ досить великий платіж у розмірі 532 млн. дол Через те, що уряд не зміг вчасно перепозичити відсутню суму Мінфін у жовтні різко зменшив кількість випущених цінних паперів для фінансування бюджету (до 3 млрд. грн.). Раніше цього року їх середній показник на місяць становив – 10,7 млрд. грн. Наступна планова виплата МВФ намічена на 12- е листопада, загальною сумою в 190 млн. дол.

  Нинішній стан ЄКР є прямим результатом невиконання бюджету і свідчить про безграмотного плануванні, а також неефективне управління держвидатками, – вважають експерти. «У такій ситуації уряд буде змушений економити, на чому тільки зможе: від трансфертів до соціальних витрат», – прогнозує Артем Рудик, директор департаменту Інституту бюджету і соціально -економічних досліджень. «У разі якщо «Нафтогаз» буде не в змозі розплатиться за газові поставки, то це означає, що грошей немає і «Кабмін» вже не в змозі виконати всі зобов’язання», – додав Валерій Гладкий, генеральний директор Бюро економічних і соціальних досліджень.

  Нагадаємо, що згідно з умовами МВФ, уряд зобов’язується підняти для населення вартість за газ і теплокомуненерго, а також зменшити витрати для зарплат бюджетникам.