Ринок МБК може звузитися через відкликання у банків ліцензій

  Ситуація на ринку міжбанківського кредитування може значно ускладниться через відкликання одразу у трьох банків ліцензії. Зараз банки другого кола призупинили кредитування і накопичують ліквідність, готуючись до відтоку клієнтів.

  «На сьогоднішній день на міжбанку всі намагаються кредитувати тільки тих клієнтів, які вже перевірені. Це почалося після кризи 2004 року і особливо 2008-го, тепер банки працюють купками.  Після того, як відразу у трьох банків заберуть ліцензії, ринок МБК звузиться ще більше», – заявив один з представників великого банку.

  До того, як були відкликані ліцензії у «Банку проектного фінансування», «Інвестбанку», і «Смоленського Банку», міжбанк ще 20-го листопада випробував шок, коли у «Майстер-банку» ЦБ відкликав ліцензію. У той час це відбилося на скороченні банками лімітів на невеликі банки, ставки трохи піднялися.

  «Відгук минулого місяця у «Майстер-банку» ліцензії став своєрідним каталізатором і тим першим кроком, який породив зростання ставок і кризу недовіри на міжбанку», – говорить Кирило Звержанский, керівник служби казначейства «Зв’язок-банку».

  Як кажуть самі учасники ринку МБК, зараз угоди проходять на ньому в основному сегментовано. «Проблеми з ліквідністю відсутні лише у першого кола банків, більш напружена ситуація спостерігається на другому колі, і вони готують себе до найгіршого, а конкретніше – до відтоку клієнтських коштів. Зараз вони намагаються накопичити ліквідність, продаючи цінні папери і припиняючи кредитування, намагаючись таким чином вистояти», – зазначив Звержанский.

  Досить складно на міжбанку отримати кредит банкам другого кола, тому що, як правило, вони не співпрацюють з банками першого і третього кола, тільки між собою. «Надаються кредити лише на особистій довірі і розумінні того, на чому банк заробляє. Що стосується банків третього кола, то на МБК з ними вже ніхто не працює», – додав Звержанский.

  «Нервозність на МБК помітно збільшилася після відкликання ліцензій. Тепер банки думають про те, на кого поки закрити ліміти й підвищити вимоги до кредитної якості контрагентів. Швидше за все ліміти закриють на самих слабких гравців, але тим не менш ринок МБК поки живе, а про те, що у цих трьох банків заберуть ліцензії ринок завжди знав. Новиною це виявилося тільки для клієнтів», – говорить Селім Агарзаев, начальник казначейства «Металлинвестбанка». Як стверджує пан Агарзаев, банки бояться, що клієнти почнуть своїми діями перерозподіляти ліквідність між гравцями, а це ризиковано для слабких гравців, особливо для тих, хто має нестійку позицію ліквідності.