Продаж 50% валютної виручки є хорошим інструментом для підтримки стабільності гривні

На думку експертів фінансового сектора, продовження обов’язкового продажу валютної виручки в колишніх параметрах до 19 листопада 2013 зможе підтримати стабільність національної валюти. Нагадаємо, що 19 листопада 2012 Верховною Радою України був прийнятий законопроект, згідно з яким на півроку вводился обов’язковий продаж половини валютної виручки, а також був скорочений термін повернення з 180 до 90 днів. Таким чином, законодавці повернулися до права центрального банку тимчасово вводити обов’язок продажу валютної виручки, що існувала з 1998 по 2005 роки.

“Введення цієї норми, з одного боку зберігає стабільність національної валюти, з іншого боку, не зовсім корелює з побажаннями МВФ про гнучки курсоутворенні”, – заявив начальник казначейського управління Першого українського міжнародного банку Антон Стадник. Однак мова про продовження продажу валютної виручки може йти тільки після переговорів з МВФ про нову програму stand-by, стану торговельного балансу України, а також ціни на газ для країни і ціни на метал на зовнішньому ринку. “Саме співвідношення попиту і пропозиції (на валюту – ІФ) буде головним мірилом, на підставі якого НБУ буде приймати рішення продовжувати норму про обов’язковий продаж 50% валютної виручки чи ні”, – підсумував експерт.

“Цим рішенням НБУ, фактично, підстрахував себе, з одного боку, від зниження пропозиції на валютному ринку наприкінці весни і влітку, з іншого боку, для збалансування попиту, особливо під час пікових літніх і осінніх зовнішніх виплат за боргами”, – висловив свою думка аналітик Укрсоцбанку Тантелі Ратувухері.

Свою думку висловив Директор аналітичної групи “Da Vinci AG” Анатолій Баронін. Він заявив, що рішення Нацбанку про продовження дії обов’язкового продажу валютної виручки пов’язано з необхідністю зберегти обсяги надходжень до золотовалютних резервів в умовах несприятливої ​​зовнішньої кон’юнктури ринку та прагненням не погіршувати діловий клімат.

“Вважаємо, що дана міра Нацбанку виявилася найбільш успішною з усіх, вживаються ініціатив у сфері забезпечення надходжень валюти в резерви, і ми не виключаємо, що у разі погіршення ситуації регулятор може піти на збільшення частки обов’язкового повернення валютної виручки”, – зазначив експерт.

У цілому, за прогнозами фахівців ринок ніяк не відреагує на продовження, оскільки за попередні півроку вже встиг адаптуватися.

За матеріалами ресурсу investfunds.ua