Уряд хоче припинить підтримку проблемних банків

 

 На розгляд Кабінету Міністрів, Національним банком подано пропозицію припинити підтримку проблемних банків за рахунок держави, як це робилося досі, і виконувати цю підтримку за рахунок коштів великих вкладників. «Такий підхід може врятувати неплатоспроможні фінустанови», – говорить Степан Кубів, голова НБУ.

 Спочатку планується очистити активи і пасиви проблемного банку, зокрема це стосується депозитів фізосіб і VIP -клієнтів на суму до 200 тис. грн., Вони будуть погашені за рахунок коштів фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Потім регулятор пропонує використовувати вклади фізосіб і юросіб, що перевищують 200 тис. грн., Для вливання додаткового капіталу в ці ж фінустанови. При виконанні цих пунктів VIP -клієнтам і юрособам пропонується стати акціонерами банку, а НБУ, в свою чергу, забезпечить банк рефінансуванням на оздоровлення. «Декапіталізіровать банк тільки коштами держави неможливо», – стверджує голова Нацбанку, – «і якщо VIP- клієнти та юрособи докапіталізують банк, то у них з’явиться можливість наростити активи , і банк в перший же рік піде працювати».

 З початку місяця і станом на сьогоднішній день ФГВФО ввів тимчасову адміністрацію вже у чотирьох фінустановах: Банк «Форум», з об’ємом депозитів населення на початок року становив 4,9 млрд. грн., Банк « Меркурій» – з об’ємом депозитів в 969, 9 млн. грн., «Брокбізнесбанк» – з 5,5 млрд. грн. і «Реал Банк» – з сумою в 776,7 млн. грн. депозитів фізосіб. Після нескладних підрахунків можна відзначити, що тільки ці чотири банку в сумі повинні повернути населенню за вкладами близько 12,2 млрд. грн. За даними ФГВФО, фонд зобов’язаний виплатити їх вкладникам 7,3 млрд. грн. Хоча за даними самого фонду, у них на початок березня в розпорядженні було всього 8,2 млрд. грн. У тому випадку якщо власних коштів для виплат у ФГВФО буде не достатньо, то він, згідно з українським законодавством, може або претендувати на безповоротну фінансову допомогу з держбюджету, або ж залучити кредит у Кабміну або НБУ.

 Подібної схеми з рекапіталізації фінустанов за рахунок коштів великих вкладників в Україні ще не було. Але подібна стратегія вже успішно використовувалася при порятунку проблемних фінустанов на Кіпрі роком раніше.

  В даний момент Україна активно веде переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) на цілісний на залучення фінансової допомоги, і МВФ підтримує таку альтернативу націоналізації для порятунку проблемних банків. МВФ і раніше неодноразово наполягав на тому, щоб Україна виходила з націоналізованих в 2008-2009 рр.. банків. Під час аналогічних переговорів в 2011 р. організація рекомендувала нашій країні закрити два з трьох рекапіталізованих фінустанов – «Родовід» Банк і банк «Київ» – і залишити ліцензію тільки для «Укргазбанку», який в той момент перебував у найменш хворобливому стані. Основним аргументом МВФ на користь такого рішення тоді були названі великі витрати держбюджету, необхідні на фінансовий порятунок всіх трьох банків.