Підготовлено механізм переведення акцій у цифровий формат

  Регулятор фондового ринку розробив механізм з перекладу цінних паперів емітентів у бездокументарний (цифровий ) формат. Це робиться для зручного введення їх в облікову систему Національного депозитарію . На сьогоднішній день проблемними вважаються 3-4 тис. акціонерних товариств, хоча в представленому новому механізмі потреба відчувають тільки близько 300 організацій. (За даними «Коммерсант- Україна»).

  Проект положення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), щоб забезпечити існування цінних паперів тільки в бездокументарній формі, відноситься тільки до тих випусків, які до дати набуття чинності закону (13.10.2013г .) «Про депозитарну систему», не були переведені в електронну форму з паперовою. На даний момент комісія, щодо таких компаній розглядає рішення про те, щоб зупинити внесення змін до депозитарну систему, і при цьому блокувати угоди, проведені з паперами порушників.

  Згідно з документом, практично всі обов’язки щодо виправлення цього порушення будуть покладені на емітента цінних паперів. Для того, щоб забезпечити переведення цінних паперів в цифрову форму йому потрібно буде звернутися в Національний депозитарій, НДУ або до реєстратора, який вів реєстр власників паперів такої організації до 13 жовтня. Після того як буде зібрана вся потрібна документація, тоді уповноваженим органом організації приймається рішення про те, щоб перевести цінні папери з документарної форми в бездокументарну (цифрову). «У акціонерів, без прийняття такого положення навряд чи вийде провести збори для прийняття рішень, так як нормативною базою не передбачено видавати НДУ реєстри власників, грунтуючись на які будуть скликатися акціонери», – зазначає Оксана Параскева, член правління Професійної асоціації корпоративного управління.

  Але у випадках, коли ні реєстратор, ні НДУ не володіють інформацією про власників, і про кількість цінних паперів, що підлягають переведенню, в даному документі однозначної відповіді немає. У такому випадку документом зазначено, що «емітент до прийняття уповноваженим органом рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів у цифровій формі повинен провести дії для відновлення інформації про власників іменних цінних паперів цього випуску». Але немає вказівки, про які конкретно дії йдеться. Цей документ ще раніше 26 -го листопада був винесений на розгляд НКЦПФР, але тоді він так і не був прийнятий. Як повідомили в комісії, що поки проект сируватий і потребує доопрацювання, але вже найближчим часом можна буде очікувати його затвердження.

  На сьогоднішній день проблемними вважаються 3-4 тис. акціонерних товариств , випуски яких поки не були переведені в бездокументарну форму. У деяких випадках мається на увазі робота компаній, у яких все акції перебувають в паперовій формі. Дуже часто ці папери належать тим співробітникам організації, що отримали їх в момент приватизації. «Ці 3-4 тис. компаній, як правило, існують тільки на папері і практично не проводять ніякої діяльності. З них тільки близько 300 компаній поки ще «не померли» – вони здійснюватимуть дематеріалізацію», – вважає Андрій Болтян, заступник голови наглядової ради НДУ.

  «Емітенти, які бажають продовжувати свою діяльність, можуть закінчити процедуру з перекладу їх в бездокументарну форму максимум за рік, а інші повинні будуть «померти» остаточно», – додав Болтян.