Майже 2000 компаній зупинили обіг цінних паперів за рішенням регулятора фондового ринку

  Минулого тижня Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) прийняла рішення зупинити обіг цінних паперів майже 2000 компаній. З початку року регулятором фондового ринку було вилучено з обігу цінні папери 4288 компаній. (За даними «Капітал»).

  Основною причиною таких рішень стало недотримання пунктів закону про акціонерні товариства. Ті компанії, що потрапили в цей список, не подавали до комісії регулярну річну інформацію більше двох років, а також, відповідно до закону «Про акціонерні товариства», що набув чинності ще в 2009 році, не перереєстрували форму власності (публічну або приватну).

  За даними на початок поточного року процедуру перереєстрації не пройшли близько 18 тис. компаній. В Україні, станом на 1 – е січня 2013 року, було зафіксовано 13,7 тис. закритих і 3,9 тис. відкритих акціонерних товариств, а от тих, хто перереєстрував свою форму власності, згідно з вимогами закону виявилося у два рази менше. За час вступу в силу закону (через 4 роки) в Україні всього було зареєстровано 4,3 тис. приватних і 3,3 тис. публічних АТ.

  «На сьогоднішній день підприємств, що порушили закон про акціонерні товариства, досить багато, і прийняти до кожного якийсь індивідуальне рішення одним махом неможливо. Тому перші у фокусі виявилися ті організації, які додали до порушень закону про акціонерні товариства ще й не розкриту інформацію на фондовому ринку», – повідомила Алла Папаіка, директор департаменту корпоративного управління та корпоративних фінансів НКЦПФР.

  «Планується вже до кінця 2013 року призупинити обіг цінних паперів приблизно 6 тис. акціонерних товариств», – зазначив Дмитро Тевелєв, голова НКЦПФР. «Після закінчення зачисток, організацій, що зможуть відповідати вимогам до розкриття інформації, корпоративного управління, публічності, спілкуванню з інвесторами і т. п. на фондовому ринку залишиться близько 300 – 500. І якщо розібратися, то у нас практично немає прозорих , нормальних компаній», – вважає Тарас Козак, президент інвестгрупи «Універ».

  Більшість з організацій, що позбулися прав торгівлі на фондовому ринку , насправді нічого не втратять, вважає Козак. «Ті компанії, що стали публічними акціонерними товариствами зробили так, тільки тому, що того вимагає закон, хоча насправді основна частина їх акціонерів – це так звані «мертві душі», а інша частина з них навіть поняття не має про свої акції. На даному етапі опрацьовується механізм з перекладу таких «загублених» акціонерів у спеціальну форму, щоб організація мала менш 100 акціонерів і могла, наприклад, стати ТОВ», – говорить він.

   Козак додав, що  «таке рішення реєстратора допоможе і самим організаціям уникнути великих витрат пов’язаних з публічністю, адже їм довелося б наймати мінімум 2 – х осіб (юриста і бухгалтера) для забезпечення виконання всіх вимог пов’язаних з розкриттям інформації. Штрафи також забираю у організації чималі гроші, а основна функція на фондовому ринку як залучення грошей таким публічним товариством, не виконується».

  «За порадою комісії вже видано більше 7 -ми тисяч розпоряджень по зміні форми власності, так як залишатися публічним акціонерним товариством може бути дуже дорого», – зазначив Дмитро Тевелєв.