Платіжний баланс України знову опинився під тиском

   У серпні несподівано почався відтік готівкової валюти з банківської системи, у розмірі 533 млн. дол., а це майже половина всього відтоку валюти за вісім місяців (1,1 млрд. дол.) Це значно ускладнює ситуацію з платіжним балансом України і може бути пов’язане зі скороченням валютних надходжень від прямих іноземних інвестицій та експорту. Адже політика НБУ щодо дедоларизації економіки, а також втрата інтересу до українського ринку нерезидентів, вказують сильний вплив на обидві ці тенденції. (за даними «Комерсант-Україна»).

   За попередніми даними про стан на кінець літа платіжного балансу, з боку внутрішнього і зовнішнього ринків, банківська система відчуває значний тиск. Чистий приплив іноземних інвестицій теж значно скоротився і становить 320 млн. дол., але як повідомляє НБУ, що весь цей обсяг направили в реальний спектр економіки.

   Водночас погіршувалася ситуація в торгівлі. Після того як скасували безмитні квоти для українських труб до Росії, а також скоротився попит на Близькому Сході через загострення ситуації в Сирії, положення в торгівлі значно погіршилося. Металургійна продукція зменшила свій експорт на 14,8%. А через зупинку в Росію залізничних вагонів обвалився і експорт машинобудівної продукції на 33,2%. Хімічна продукція, з-за дуже низьких цін на світовому ринку, що також скорочує свій експорт на 11,5%. Повільніше в два разі ніж експорт, але також знижується і імпорт товарів в Україну, на 5,8%.

   «Відтік іноземного капіталу може бути на пряму пов’язаний з купівлею місцевими «гравцями» низки дочірніх установ іноземних банків, а приплив у банківський сектор іноземних інвестицій припинився ще кілька років тому», таку інформацію надав Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу Альфа-банку. Після того як був закінчений цикл формування резервів, припинилися надходження в банківську систему нових іноземних капіталів. При цьому варто згадати, що саме за рахунок капіталу від іноземних материнських банків в перший час після кризи покривалися збитки дочірніх компаній від проблемних кредитів. Тепер же іноземні банки скорочують обсяги своєї діяльності, або виходять повністю з України. За словами Дмитра Сологуба, начальника відділу аналізу і досліджень Райффайзен Банку Аваль, така тенденція може зберігатися протягом кількох років, якщо врахувати не дуже приємні економічні перспективи.

   Шляхом одержання кредитів і розміщення облігацій українські банки все ж активізували залучення коштів, обійшовши інвестування. І вже в серпні чисті залучення банків становили 132 млн. дол. В цьому плані залучення коштів на західних майданчиках українськими банками має досить високі шанси, коли у всьому світі інвестиційний клімат залишає тільки бажати кращого. Як зазначив Тантелі Ратувухері, аналітик Укрсоцбанку, що саме через облігації і кредити середньостроковий тренд показує збільшення фінансування. А в серпні баланс між виплатами та залученнями банків за довгостроковими кредитами та облігаціями встановив місячний рекорд, значно вийшовши в плюс з квітня 2011 року.

   Саме боротьбою Нацбанку з доларизацією банкіри пояснюють відтік готівкової валюти. Для банків, у рамках програми підтримки національної валюти. НБУ навіть ввів нові вимоги за нормами резервування для залучених валютних пасивів, підвищивши їх. Але банки почали зменшувати ставки за валютними вкладами, напередодні цього кроку, для підтримання можливості кредитування за ринковими ставками. У підсумку велика частина вкладників конвертувала свої валютні заощадження в гривню, згодом отримавши процентний дохід у 1,5 рази більше. Швидше за все, така тенденція буде зберігатися до кінця року, крім цього, відтік валюти також пов’язане із збільшенням попиту на готівкову валюту з боку населення, який ка відомо виростає в другій половині року.