Перший тиждень фондового ринку після реформи, що змінилося?

c3de9285b88ae3808a96749172280f31   Реформа, довкола якої ходило стільки шуму, пройшла порівняно тихо. У понеділок, через кілька днів, торгова сесія була відкрита і навіть без пригод закрилася, що немало важливо.

   Непростим завданням для бірж стало почати в перший тиждень роботу організованого ринку. У перший день тижня передала реєстру на розрахунки в РЦ і НДУ тільки «Українська біржа». У понеділок, після переходу була укладена угода T+N на ПФТС, а точніше адресна угода з відстроченим виконанням на середу за участю ТОВ «Центральний контрагент». А ось на «Перспективі» і на ПФТС працював тільки терміновий ринок. «Причиною цього може бути невиконання, обов’язкових при роботі з РЦ, умов «поставка проти платежу». Можливо, щоб налагодити таку взаємодію майданчиків необхідно більше часу», – стверджують аналітики.

   А ось що стосується ринку ОВДП, то після минулої реформи інфраструктури він поки що так і не відійшов, за ним проводилися лише тестові угоди невеликих обсягів. Перші уклала угоди з ОВДП «Українська біржа», 17-го жовтня. Як зазначили на УБ, найбільш жорсткі вимоги ставляться до банків, так як вони є основними гравцями.

   Українська біржа почала торги в понеділок о 13-00, на які не вийшло близько половини торговців, але все ж більше половини рахунків було зареєстровано. Таку кількість було досягнуто завдяки великим гравцям, як Astrum, Dragon Capital та інших. До початку торгів на УБ було більше 12 тис. грн. рахунків клієнтів, але встигнути зареєструвати необхідну кількість не вдалося. Тому в перший день укладено 987 угод, у вівторок – 1283, а ще через день – 1309 угоди.

   Процес підготовки ринку до переходу почався ще 5-го грудня 2012 року. Для прийняття нової депозитарної системи регулятором було прийнято 34 нормативних акта, з РЦ у НДУ було передано більше 8 тис. випусків глобальних сертифікатів.

   За даними на сьогоднішній день вже 298 з 351 зберігачів цінних паперів вже мають нові ліцензії депозитарних установ, а приблизно 50 торговців, які взагалі не подавали своїх документів, – повідомляє регулятор.

   Що стосується інфраструктури фондового ринку, то після набрання чинності 12-го жовтня 2013 року Закону України “Про депозитарну систему України” № 5178-VI від 6 липня 2012 року, в ній відбулися масштабні зміни: повноваження центрального депозитарію прийняв на себе НДУ, тим самим збільшивши на ринку обслуговування паперів свою частку з 10% до майже 100% від загальної вартості всіх випущених ЦП, а також створений єдиний депозитарій і РЦ з монополією на кліринг. Створення такого центрального депозитарію, замість декількох, можливо збільшить ліквідність ринку і зменшить витрати інвесторів.

   Метою прийнятої реформи є створення більш простий і цивілізованої інфраструктури, яка б відповідала міжнародній практиці і привертала б іноземного інвестора. Функції обліку та клірингу цінних паперів тепер розділені між двох відповідних установ та ведеться єдиний реєстр цінних паперів.

   Але такі зміни в інфраструктурі можуть зіштовхнути РЦ з бездоходной діяльністю, адже ВДЦП (колишній) заробляв приблизно 70% доходу від депозитарної діяльності, а тепер, коли у світі не існує розрахункових рахунків, то в новій структурі більше немає потреби.

   У майбутньому можливе об’єднання Розрахункового центру та Центрального депозитарію, і така організація буде займатися клірингом, розрахунками та обліком, – вважають в «УБ».

   Депозитарна система України однозначно потребує змін, які спрямовані на захист прав власників цінних паперів і забезпечення її прозорості і цілісності. Але поки складно спрогнозувати наскільки «перезавантаження» депозитарної системи буде позитивною для її учасників.

   «Вже до кінця цього місяця біржі адаптуються, і робота організованого фондового ринку повністю стабілізується, апокаліпсису не буде», – упевнений директор РЦ, Дмитро Чугаєвський.