Новий порядок правил торгів на фондовому ринку

   За новими правилами визначення біржового курсу цінних паперів, які вступили в силу з п’ятниці, від торговців потрібно провести не менше ніж три угоди на суму більше ніж 17 тис. грн. Після чого ухилиться від сплати акцизу від операцій з цінними паперами стало затратніше. Прийнятий порядок навряд чи суттєво вплине на поліпшення ліквідності ринку, але зате, при операціях з цінними паперами, зробить законним застосування нульової ставки акцизу.(за даними «Комерсант-Україна»).

   Ставка акцизу в розмірі 0% від обсягу операцій, починаючи з 1-го січня буде застосована до угод деривативами і з цінними паперами, за якими розраховується біржовий курс. У разі коли папір знаходиться в лістингу, але торги проходять поза біржею, з неї знімається плата 0,1%. А якщо ж вона не перебуває у лістингу і також торгується поза біржею, то в цьому випадку потрібно буде заплатити 1,5%. З кожного поза біржового деривативу буде стягуватися п’ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

   Визначаться біржовий курс буде по чотирьом основним критеріям, встановленим у документі. Розрахунок біржового курсу буде здійснюватися тільки при обліку біржових контрактів, які сформовані грунтуючись на анонімні заявки, за умови розрахунку дель проведенні операції (Т+0). Причому не менше ніж три таких контракту на суму більше ніж 1 тис. неоподатковуваних мінімумів (17 тис. грн) повинна бути укладена безпосередньо в день розрахунку. Також протягом дня особі, яка здійснює кліринг, необхідно підтвердити факт розрахунку цих контрактів. Біржовий курс буде визначений лише після збігу всіх зазначених факторів, а його значення, протягом 60-ти днів, можна буде використовувати для цілей оподаткування.

Раніше, за правилами, чинним до п’ятниці, біржовий курс цінного папера фондові біржі розраховували навіть на підставі однієї угоди, за наявності не менше трьох заявок на продаж та аналогічної кількості на їх купівлю. На виконання угод відводився строк до 3-х днів(Т+3). При розрахунку недержавних пенсійних фондів та вартості чистих активів інвестиційних фондів, також використовується індикатор вартості цінного паперу.

   Ліквідність ринку помітно змінилася після вступу в силу нових умов. З усіма акціями, з якими укладалися угоди в п’ятницю на «Українській біржі» (УБ) і ПФТС, вони були укладені на загальну суму більше ніж 17 тис. грн. Приміром на УБ діапазон обороту з цінних паперів становив, від 17,6 тис. грн до 2,72 млн грн. Також від 3 до 190 угод, значилося і за паперів. Більшість організаторів торгів заздалегідь привели, згідно з новим порядком, свої правила, хоча у них було ще три місяці для цього, згідно з документом. Не виходячи за рамки представлених змін, УБ переклала з ринку котирувань в ринок заявок всі корпоративні випуски, де укладення угод на умовах анонімності за принципом поставки проти платежу (Т+0), допускається.

   На думку експертів документ має розвіяти сумніви в законності використання нульової ставки акцизу при проведенні операцій, але також не виключено і використання податковими органами нових правил для нарахування акцизів по операціях, укладеним раніше.

   Операції з неліквідними цінними паперами будуть проходити раз на два місяці, для формування курсу, тому очікувати збільшення ліквідності ринку не варто, навіть, незважаючи на підвищення вимог до обсягу операцій для визначення біржового курсу, – заявляє Олег Ткаченко, голова правління УБ.