Національний депозитарій України отримав рекордний прибуток і статус Центрального

 

 За підсумками 2013 року, чистий прибуток Національного депозитарію України (НДУ) збільшилася в 8,4 рази (до 11,9 млн. грн.), Порівняно з попереднім роком. Такі дані були вказані в національному повідомленні НДУ, опублікованого в «Відомостях Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку», з приводу майбутнього зборів акціонерів депозитарію. (За даними газети «Капітал»).

 Якщо ж взяти результати звітності роботи Нацдепозитарію за останні кілька років, то тут цифри виглядають ще більш переконливо. Наприклад, в 2007 і 2008 рр.. установа позиціонувалося як збиткове: у 2007 році збиток склав 285 тис. грн. і 209 тис. грн. в 2008 році.

 Як повідомляють у прес-службі установи, – таке помітне поліпшення фінансових показників за минулий рік пов’язано з розширенням клієнтської бази Нацдепозитарію. Нагадаємо, що в жовтні минулого року набув чинності закон про депозитарну систему, цим і обумовлений приплив клієнтів. Так як клієнти Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП) (зараз Розрахунковий центр, РЦ) були змушені перейти на обслуговування в НДУ, який став Центральним депозитарієм і монополістом з обліку цінних паперів.

 А монополістом з розрахунками угод з цінними паперами або так званим Центральним контрагентом став Розрахунковий центр. При цьому Національному банку належать більш ніж 77,8% акцій РЦ і 25% акцій НДУ. На даний момент державі належать 25% акцій Нацдепозитарію, трохи менше, 25% у Ощадбанку, пенсійний фонд НБУ володіє 11%, і близько 10% є власністю «Укрексімбанку».

 Раніше, велика частина емітентів працювала з ВДЦП, що паралельно з НДУ надавало послуги з обліку цінних паперів. Для ВДЦП депозитарна діяльність була основним джерелом доходу, (близько 80%). Через що значно знижувалися фінансові показники Розрахункового центру. За попередніми даними IV квартал 2013 р. це установа понесло збиток у 3,387 млн. грн.

 Допомогти установі в поліпшенні ситуації з доходом могло б збільшення кількості біржових операцій. Адже комісія РЦ залежить не від суми угоди, а від угоди як такої. На думку Степан Кубіва, голови Нацбанку, «схему з Розрахунковим центром» треба скасовувати. Можливо, що РЦ вже втратить своє монопольне становище.

 За непідтвердженою інформацією, швидше за все, левову частку прибутку Центральний депозитарій отримав в IV кварталі. Не дивлячись на те, що Центральний депозитарій, хоч і є публічним акціонерним товариством, він не оприлюднив свою квартальну фінансову звітність ні на сайті, ні в системі розкриття інформації НКЦПФР, а просто виклав форми фінансових звітів без даних.

 За весь 2013 депозитарних установ було відкрито 76 рахунків, тим самим збільшивши на кінець року кількість структур зі своїми рахунками до 319. Також значно збільшилася і кількість емітентів, глобальні сертифікати яких перейшли на обслуговування в Нацдепозитарій.

 Додатковим прибутком для Нацдепозитарію стало отримання процентних доходів по депозиту за рахунок розміщення коштів, отриманих у 2012 році, при збільшенні статутного капіталу. Завдяки хорошим фінансовим показникам, НДУ дозволив собі минулого року розширити штат своїх співробітників до 143 чоловік з 125 чоловік в 2012 році.

 Також, порівняно з 2012-м роком, в 2013-м збільшилися в два рази поточні зобов’язання Нацдепозитарію заборгованість з 3,8 млн. грн. до 7,8 млн. грн. і сумарна дебіторська заборгованість в активах НДУ з 4,6 млн. грн. до 8,3 млн. грн.

 У 2014-му році позитивна тенденція продовжується. Так, станом на 14-е березня загальний обсяг депозитарних активів в НДУ становив 979,5 млрд. грн., А в аналогічний період минулого року цей показник був зафіксований на позначці в 336,7 млрд. грн.