Нацбанк зажадав від бізнесу продавати всі валютні надходження з-за кордону

Для утримання курсової стабільності, виявилося недостатньо валютної виручки експортерів, половину якої вони і так змушені продавати на міжбанку. Нацбанком були виставлені вимоги, які полягали в продаж усіх валютних надходжень з-за кордону також на кошти баків, юросіб і фізосіб-підприємців, використовуючи власні зовнішньоекономічні контракти. Дана норма, швидше за все, задовольнить попит на валюту з боку населення, який поступово підвищується, але також, з-за курсової різниці, може призвести до втрат підприємств. (Такі дані опублікувала газета «Комерсант-Україна»).

   Керуючись постановою № 381, від 25-го вересня, у п’ятницю в НБУ повідомили, що на користь юридичних осіб, які не є банками, та фізичних осіб-підприємців, встановлено вимоги щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку надходжень в іноземній валюті з-за кордону. Також дана норма буде стосуватися і власних операцій банків, які уповноважені зовнішньоекономічними договорами. Таким чином, Нацбанк шукає нові способи, щоб утримати стабільність на валютному ринку.

   Приблизно рік для 50% валютної виручки експортерів вже діє схоже вимогу. А зараз вся валютна виручка організацій, і такі надходження, як інвестиції або повернення іноземних кредитів, також тепер підлягають обов’язковому продажу. Це зобов’язання, сприяє протистояти ризику, пов’язаного з неврегульованим питанням про дефіцит державного бюджету США, а також боргових проблем в єврозоні.

   Міжнародні резерви України поступово знижуються, саме тому і викликаний пошук нових заходів для насиченості ринку валютою. Адже з початку року, після збільшеного попиту на валюту з боку бізнесу та погашення зовнішніх боргів, резерви НБУ зменшилися на 2,9 млрд. дол. і склали, за підсумками вересня, 21,64 млрд дол. Такі показники здатні лише на покриття 2,6 місяця імпорту. Попит з боку населення на валюту різко піднявся, за даними вересня валюти банкам продали на 679 млн. дол. менше ніж купили. Таким чином, Нацбанку довелося у вересні продати на підтримку курсу 582.5 млн. дол. зі свого резерву. Ці зусилля не були марними, за вересень, в середньому, долар подорожчав лише на 5-6 коп., незважаючи на стрибок курсу.

   Вимоги Національного банку щодо обов’язкового продажу надходжень з-за кордону, здивували банкірів тим, що були висунуті тільки зараз, адже особливих побоювань для дестабілізації немає, і попит на валюту не перевищує рівня, очікуваного для осені. Такої думки дотримуються в казначействі одного з великих банків.

   «Протягом трьох-шести місяців буде очевидним позитивний ефект від цієї норми, ну а потім він згладиться, так як саме зараз Нацбанк направляє всі зусилля на обмеження операцій з валютою, щоб змусити тримати українців свої гроші в гривні. Це може створити незручності для підприємств, які, швидше за все, постараються залишити частину валютної виручки за кордоном, а для банків – можливості заробити додаткові гроші», – вважає Віталій Шарпан, головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг».

   «З новою нормою одночасно збільшаться втрати бізнесу. Через курсової різниці можуть позбудеться частини заробітку підприємства, які працюють з іноземними компаніями»,- підкреслив Ігор Кишко, генеральний директор Української торговельної асоціації.