На біржі цінних паперів 85% брокерів не можуть вести торги

   У Розрахунковому центрі, станом на 17-е жовтня, брокерами було відкрито всього 85 клірингових рахунків, вони потрібні для торгівлі цінними паперами у режимі «поставка проти платежу», які найчастіше проходять через біржу і анонімно.

  Для роботи вітчизняного фондового ринку в нормальному режимі, цієї кількості відкритих рахунків дуже мало, – вважає Ігор Когут, член ради асоціації «Українські фондові торговці».

   «Із-за неправильної роботи програмного забезпечення або конфліктів електронних ключів, не кожен відкритий рахунок може бути робочим. Так багато компаній, які відкрили рахунок у РЦ, за фактом з них ще не можуть повноцінно працювати», – додав Когут.

 

   Проблемні рахунки

   На сьогоднішній день, з урахуванням банків, в Україні працюють, приблизно 580 торговців. Причому рахунки в РЦ повинні бути відкриті у кожного з них. Але не всі торговці почали торгувати з початком роботи нової депозитарної системи, деякі ще не встигли відкрити клірингові рахунки до 14-го жовтня.

   «Торговці, відтягующі відкриття рахунків, зрозуміли, що тепер торгувати і укладати договори з облігаціями внутрішньої держпозики на біржі вони не можуть. Тепер вони вирішили відкрити рахунки оперативно, але за один день це зробити просто фізично неможливо», – прокоментував Руслан Магомедов, директор інвесткомпанії «Аструм». 

   Трохи незручним для іногородніх є той факт, що при відкритті рахунків в РЦ, необхідно особиста присутність представників компаній і банків, – вважає Сергій Москвін, керівник проектів Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв.

   Зараз 580-ти існуючих брокерів на українських фондових біржах, активно торгують тільки 100, з них на Українській біржі – приблизно 20 компаній.

   Тарифікація процесу

   Як вважає більшість брокерів, однією з основних проблем стали невиправдано високі тарифи РЦ, причому мінімальний щомісячний платіж у 2,5 тис. грн. в місяць за обслуговування відкритого клірингового рахунку, є стабільним і не залежить від того, чи проводив брокер операції з цінними паперами чи ні. Це може бути економічно невигідно для торговців, які здійснюють незначну кількість операцій. Але в той же час РЦ вважає, що тарифи на обслуговування нормальні і абсолютно обґрунтовані. «Досі не надходило скарг від брокерів щодо високих тарифів, а якщо й існує така думка, то виключно у дрібних торговців, які практично не торгують, і буде нормальним, якщо вони консолідуються або покинуть ринок», – зауважив Дмитро Чугаєвський, голова правління РЦ. 

   Україні не потрібна така велика кількість профучасників, а консолідація ринку – це неминучий процес, що поступово знизить їх кількість, адже головне велику кількість клієнтів», – говорить Олександр Куліков, начальник управління брокерського обслуговування іг «Універ». 

   За перший тиждень роботи фондового ринку, стало помітно, що депозитарна реформа відобразилася на обсягах біржових торгів, вони суттєво зменшилися на всіх основних майданчиках.
«Обсяги торгів на біржі будуть низькими до тих пір, поки всі бажаючі торговці не відкриють свої рахунки в РЦ, адже поки що основну активність на біржах створювали компанії вже відкрили рахунки. Клірингових рахунків буде близько 100-150, інші ж учасники торгів будуть працювати, використовуючи рахунки інших брокерів, які вже відкриті», – вважає Куликов.

Джерело інформації “Капітал”