Moody’s Investors Service пророкують Україні загрозу дефолту

Аналітики рейтингового агентства Moody’s Investors Service зробили висновок, що Україна стоїть перед загрозою дефолту, після чого суверенний рейтинг країни впав до рівня “Саа1”, з подальшим переглядом, для можливого зниження надалі. З основних факторів може стати загроза зниження експорту через торгових воєн з Росією. Також відзначені безрезультатні переговори з МВФ і надто низький рівень золотовалютного резерву НБУ. На думку експертів, якщо Україна все ж таки зможе відновити співпрацю з МВФ, то зможе зняти загрозу дефолту на досить тривалий період. Це було б хорошим варіантом, враховуючи складну ситуацію, що склалася із залученням фінансування. Повідомляє “КоммерсантЪ-Україна”.

Нагадаємо, що агентство знижувало суверенний рейтинг країни останній раз ще в грудні минулого року, тоді його зменшили з “B2” до “B3”. Рейтинг єврооблігацій, випущених під гарантії, державного підприємства “Фінансування інфраструктурних проектів” також був поміщений на подальший перегляд.
Рівень “Caa” (рейтинг боргових зобов’язань) прийнято вважати низькоякісним і схильними дуже високим кредитним ризикам. Приміром, у Білорусі, Боснії і Герцеговини рейтинг “В3”, що вище на одну сходинку, а “Саа” вважається найгіршим суверенним рейтингом на території Євразії.

Агентство прогнозує, що з-за високого імпорту газу і збільшення попиту з боку населення, зростає тиск на резерви. І що подальше погіршення ліквідності країни стало основною причиною прийняття такого рішення. А також, в зв’язку з наближенням президентських виборів 2015 року, виконання владою України необхідних умов, висунутих МВФ, ставиться під загрозу. Умовами фонду є: переходу до гнучкого обмінного курсу гривні, прийняття держбюджету на наступний рік і підвищення тарифів на газ для населення. Варто згадати, що ймовірно МВФ не схвалить і перспективу запровадження в країні фінансових векселів. Про це йдеться у звіті рейтингового агентства.

Що ж стосується ускладнень у торговельних відносинах з Росією, то, на думку Moody’s це призведе до збільшення нетарифних бар’єрів для української продукції, що може мати (в короткостроковій перспективі) не дуже позитивні наслідки. Втім, підписавши угоду з РФ, Україна отримає дуже позитивні для себе кредитні наслідки. Це теж зазначено у звіті.

Винесення такого рішення рейтинговим агентством несуттєво позначиться на попиті українських євробондів, адже і до поточного перегляду суверенний рейтинг України був і так досить низьким. При цьому таке падіння рейтингу може подіяти на спекулятивний попит, але ніяк на Пенсійні фонди, вони не купували українські папери, так і не будуть. “Moody’s лише констатує ситуацію, адже прибутковість українських паперів різко пішла вгору ще в серпні”, – зазначає екс-глава Мінфіну Ігор Уманський.
Перегляд може вплинути і на плани уряду розмістити єврооблігацій до кінця року. “Заяву ФРС про продовження політики кількісного пом’якшення передбачало вдалий вихід українських євробондів. Тепер же доведеться відмовитися від цих планів”,- заявив директор економічних програм Центру ім. Разумков Василь Юрчишин. Тільки в цьому році Україна розмістила єврооблігації на $2,25 млрд, тиждень тому привернула дворічний синдикований кредит на $750 млн. Бюджет 2013 року, передбачає залучення на зовнішніх ринках $4,5 млрд. (з матеріалів журналу КоммерсантЪ – Україна).

Зі слів екс-глави Мінфіну Ігоря Уманського – “Кінець року буде дуже складним, але ситуація не є критичною – уклавши угоду з МВФ ми знімемо цю загрозу з порядку денного”. Як відомо, уряду і Нацбанку, з 30 жовтня по 12 листопада, необхідно виплатити МВФ три транші в сумі $1,57 млрд, а також здійснити виплати в розмірі 12 млрд. грн. за внутрішніми зобов’язаннями до кінця року.