Мажоритарні власники будуть зобов’язані, при купівлі понад 95% акцій компанії, викупити акції, що залишилися

   При покупці більш ніж 95% акцій компанії, мажоритарними власниками українських підприємств, вони також зобов’язуються викуповувати в інших міноритаріїв всі акції, що залишилися. Поданий законопроект, що передбачає введення такого принципу як «squeeze-out», у відповідності з яким міноритаріям не можна відмовлятися від такої угоди. Щоб захистити інвесторів, викупити акції за низькою ціною буде неможливо, передбачається законом. Також фондовий ринок, внаслідок прийняття закону, позбудеться чотирьох «блакитних фішок», і для їх зворотного викупу власникам доведеться викласти близько 300 млн. грн. (за даними «Комерсант-Україна»).

   Днями парламент схвалив текст законопроекту № 3441, в якому пропонується запровадити в Україні світову практику, закріплену директивою 2004/25/ЄС щодо застосування права зворотного викупу акцій. У ст. 65 закону «Про акціонерні товариства» вказується, що у разі якщо особа або група осіб стали власниками контрольного пакета акцій (понад 50%), то вони зобов’язані запропонувати викупити у всіх акціонерів та прості акції (sell-out). Такий же метод передбачається ввести при позбавленні міноритаріїв блокуючого пакета, тобто при купівлі понад 75% акцій.

   До вищевказаної статті закону внесено доповнення: ст. 65.1, згідно з якою, власник, отримав контроль над 95% акцій «ПАТ», має право вимагати у всіх акціонерів продати належні їм акції», але зробити це можна буде тільки після прийняття загальними зборами відповідного рішення. Скористатися таким правом можна лише після п’яти місяців з дня оприлюднення інформації про отримання однією особою контролю над 95% акцій ПАТ. Ціна акцій, які підпадають під процедуру зворотного викупу, визначається на зборах акціонерів. Викуп буде здійснюватися примусово і всі розрахунки по викупу акцій провадяться за рахунок коштів мажоритарного власника, а не за рахунок емітента.

   На даний момент для визначення вартості викупу акцій застосовується їх ринкова вартість, що утворюється методом твори незалежної оцінки або ж на фондовій біржі. У разі зворотного викупу мажоритарним акціонером передбачається використовувати ринкову вартість, яка повинна бути не меншою ніж номінальна вартість і не менше ніж найвища ціна, за яку основний власник купував акції протягом останніх 6-ти місяців; Також викуп неможливо буде здійснити за ціною, за яку мажоритарний акціонер довів свій пакет до 50% або 75%. Визначення ринкової вартості відбувається в день перед публікацією оголошення про проведення загальних зборів, що стосується питання викупу.

   Також Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка розробила цей законопроект, передбачено процедуру, що йде слідом за прийняттям рішення про викуп. Мається на увазі напрям в Центральний депозитарій і комісії копія вимоги, де введуть заборону на проведення операцій з позначеними акціями. Протягом 10-ти днів, з моменту надіслання такого повідомлення, повинен відбудуться переказ коштів нотаріусу на користь міноритарних акціонерів, згідно з документом.

   При зборі особою 100% акцій ПАТ, після закінчення процедури зворотного викупу, компанія повинна прийняти рішення про зміну форми власності з публічного на приватне акціонерне товариство, протягом трьох місяців.

   Регулятор звертає увагу, що в Росії, Грузії, Німеччині практикується подібний досвід (більше 95%) і у Великобританії (понад 90%). Крім усього цього, понад 90% звернень до комісії зі скаргою на порушення прав міноритаріїв надходить від самих незахищених верств населення (інвалідів, малозабезпечених, пенсіонерів, дітей війни), які володіють, як правило, лише 0,0001-0,01% акцій компаній.

   На думку Владислава Федорова, аналітика компанії «І-нвест», прийняття такого документа та використання його власниками великих пакетів «блакитних фішок», призведе до того, що з фондового ринку можуть піти мінімум чотири ліквідних інструменту. «Так званий «squeeze-out» може торкнутися акцій «Азовсталі» (free float 4%), Алчевського меткомбінату (4%), «Райффайзен Банку Аваль» (3,5%) і «Укрсоцбанку» (1,5%), на кінець торгів сумарна сума цих пакетів становила 299млн. грн.», – додав пан Федоров.