Пільги при оподаткуванні інститутів спільного інвестування під питанням

Діюча система оподаткування пайових фондів може бути ліквідована. З проханням не скасовувати існуючі пільги до податківців звернувся регулятор фондового ринку, якого підтримали чиновники Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

На документ, запропонований Міністерством податків і зборів, звернули увагу в Українській асоціації інвестиційного бізнесу. Представники УАІБ направили профільним міністерствам і відомствам листи з проханням не виключати з кодексу статтю 136, в якій міститься перелік доходів, що не враховуються при визначенні податкової бази для сплати податку на прибуток. У документі йдеться про засоби, залучених інститутами спільного інвестування та засобах, отриманих від власників сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, а також від доходів від операцій з активами. «Податківці задекларували, що прибирають пільги. Але ця стаття не є пільгою – це загальносвітова система роботи інвестиційних фондів », – кажуть в УАІБ. Також документ передбачає застосування акцизу до операцій з інвестиційними сертифікатами.

Як зазначає генеральний директор ГУА «ОТП Капітал» Григорій Овчаренко: «в такому випадку зі коштів інвесторів, які знаходяться в ІСІ, будуть стягувати більше податків: акциз на цінні папери, податок на прибуток фонду, податок з доходу фізосіб. Зараз оподаткування відбувається в момент виходу інвестора з фонду або при його ліквідації. Під дію поправок підпадуть всі фонди – як публічні, так і венчурні. Вартість їхніх активів на кінець 2012 року становила 157,2 млрд грн. Якщо податком буде обкладатися кожна операція, включаючи зарахування коштів від інвестора, то це зведе до нуля механізм спільного інвестування. Будь-які операції, будь то прибуткові або збиткові, будуть зменшувати активи фондів ».

З метою вирішення питання було запропоновано доповнити статтю 140 Податкового кодексу пунктом про зменшення фінансового результату до оподаткування на суму коштів спільного інвестування. Пропозиція запропоновано Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Фахівці компанії «Daliz Finance» дали однозначну оцінку нововведенню. На їх думку, така негативна зміна вплине на відтік коштів інвесторів в офшори, що, перш за все, завдасть шкоди державі. Дану позицію розділяють і інші великі гравці фондового ринку.

 

За матеріалами Ъ-Україна