Державний борг США може мати згубні наслідки

   17 жовтня 2013 року може стати датою, коли питання про підвищення стелі боргу буде стояти дуже гостро, заявив Джейкоб Лью, глава мінфіну США. Виплати за держборгом можуть припиниться з-за того, що до цього часу ресурси бюджету США, що покривають поточні витрати, будуть вичерпані повністю. Своєчасне підвищення стелі не має значні шанси, через відсутність прогресу у досягненні компромісу між демократами і республіканцями.
   

У розпорядженні казначейства, після 17-го жовтня залишиться всього лише 30 млрд. дол., попередив парламентаріїв Джейкоб Лью, виступаючи перед конгресом. А це може змусити відомство призупинити виплати за поточними борговими зобов’язаннями американського уряду. Також майбутня ситуація може повторити події серпня 2011 року, коли буквально за пару днів до призупинення виплат по облігаціях, був відвернений дефолт США за боргами, але при цьому коштував країні вищої кредитної оцінки. Як зазначає глава мінфіну США, «На цей раз це питання може мати набагато гірші наслідки для економіки, адже залишок на цю дату значно менше очікуваних витрат».

   До того як у травні 2013 року обмежили і зафіксували на рівні 16,7 трлн.долл., доступ Мінфіну США до притягування коштів на відкритому ринку, був проведений частковий секвестр бюджетних видатків. Але «фіскальний обрив» сторонам так і не вдалося запобігти. При цьому тимчасово розморозився стелю держборгу, але республіканцям і демократам так і не вдалося домовиться з самою спірною статті витрат – це по реформі охорони здоров’я. В рамках бюджетного пакту 2011 року, нові бюджетні витрати були обмежені і в обмін на підвищення стелі держборгу, республіканці захотіли пропорційного скорочення всіх витрат.
Якщо республіканці і демократи не узгодять нові схеми фінансування поточних витрат разом з бюджетом на наступний рік, то вже з наступного тижня може вступити в силу друга черга бюджетного секвестру. Це може призвести до зупинення фінансування на оборону, соціальні дотації і ще цілого ряду програм, і тим самим відправить тисячі держслужбовців у вимушену відпустку, а також негативно позначиться на зростанні економіки.
   

На сьогоднішній момент не мають більшість голосів в сенаті демократи, ні переважають у конгресі республіканці, так і не домовилися ні про новий бюджет, ні про підняття стелі держборгу. Республіканці хочуть домогтися відстрочки вступу в силу реформи обов’язкового медичного страхування в обмін на збільшення допустимих обсягів позик. Також вони вважають, що така ініціатива, це «вбивця робочих місць в США». Демократи сподіваються, що підвищення стелі держборгу все ж станеться без будь-яких застережень щодо бюджету.